مستندات دوره آموزشی «بات معانی نماز»
سال ۱۳۹۶

مستندات دوره آموزش ترجمه و مفاهیم نماز (بات معانی نماز)

برای مشاهده جداول و اطلاعات کامل اینجا را کلیک کنید.

ربات «معانی نماز» یک دوره آموزشی جذاب و مؤثر را برای یادگیری معنای عبارات واجب و مستحب نماز در اختیار می‌گذارد و به‌طور ضمنی مراحل خواندن نماز را نیز توضیح می‌دهد. این عبارات طبق رساله توضیح‌المسائل گزینش شده است.
این دوره آموزشی بر اساس روش «لایتنر» طراحی شده تا علاوه بر یادگیری معنا و مفاهیم عبارات نماز، با مرور و یادآوری منظم مطالب، آنچه آموخته می‌شود به حافظه بلندمدت منتقل شود.
برای این منظور ۵۰ عبارت واجب و مستحب نماز انتخاب شده و در طول ۷ روز به‌تدریج در اختیار قرار می‌گیرد. هر روز علاوه بر ارائه عبارات جدید، عبارت‌های قبلی یادآوری می‌شود تا اگر معنای آن به‌یاد آورده شد در نوبت یادآوری‌های طولانی‌تر قرار گیرد و اگر معنای آن را فراموش شده بود در روز بعدی آن را یادآوری کند.
سامانه آموزش الکترونیکی حامیم همچنان در حال ارتقای این بات آموزشی است و ان شاء الله در آینده بخش‌های دیگری چون تمرین، خودآزمایی و ... به این مجموعه افزوده خواهد شد.

گام اول: تعیین منبع آموزشی

با توجه به حساسیت، اهمیت و تنوع عباراتی که می‌توان در نماز خواند، رساله توضیح‌المسائل مبنای گزینش عبارات قرار گرفت. از آنجا که برخی عبارات طولانی بوده و معمولا کمتر در نماز قرائت می‌شوند، بنابراین آموزش معانی آن‌ها مدنظر قرار نگرفته است؛ مانند:
ـ ذکر دعا قبل از تکبیره‌الاحرام: یا مُحسِنُ قَد اَتَاکَ الْمُسِیئ وَ قَد اَمَرتَ الْمُحسِنَ اَن یَتَجَاوَزَ عَنِ الْمُسِیئ اَنتَ الْمُحسِنُ وَ اَنَا الْمُسِیئ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد وَ تَجاوَز عَن قَبِیحِ مَا تَعلَمُ مِنِّی
ـ یکی از اذکار قنوت: لا اِلٰهَ اِلَّا اللّهُ الْحَلِیمُ الْکَرِیم لَا اِلٰهَ اِلَّا اللّهُ الْعَلِیُّ الْعَظِیم سُبْحانَ اللّهِ رَبِّ السَّماواتِ السَّبعِ وَ رَبِّ الْاَرَضینَ السَّبعِ و ما فِیهِنَّ و ما بَینَهُنَّ وَ رَبِّ الْعَرشِ الْعَظِیم وَ الْحَمدُ لِلّهِ رَبِّ الْعالَمین
ـ ذکر دعا در سجده آخر: یا خَیرَ الْمَسئُولینَ و یا خَیرَ الْمُعطین اُرزُقْنِی وَ ارْزُق عِیالِی مِن فَضلِک فَاِنَّکَ ذُوالْفَضلِ الْعَظیم

گام دوم: تعیین روش آموزشی

با توجه به محتوای آموزشی (عبارات نماز و معانی آنها) روش لایتنر تشخیص داده شد. البته با اقتضائات آموزش الکترونیکی تطبیق داده شده است.

گام سوم: تعیین منطق آموزشی ارائه عبارات

عبارات نماز و معانی آن‌ها به‌صورت زیر در اختیار کاربر قرار داده شده است:
ـ روز اول: سوره حمد
ـ روز دوم: سوره توحید
ـ روز سوم: اذکار واجب نماز
ـ روز چهارم: ادامه اذکار واجب نماز
ـ روز پنجم: اذان و اقامه (مستحب)
ـ روز ششم: اذکار مستحب نماز
ـ روز هفتم: ادامه اذکار مستحب نماز

گام چهارم: آزمون پایانی

از آنجا که روش لایتنر بر اساس خودارزیابی کاربر انجام می‌شود، در پایان دوره آزمون پایانی چندگزینه‌ای متشکل از ۱۰ سؤال در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا میزان یادگیری وی سنجیده شود.

برای مشاهده جداول و اطلاعات کامل اینجا را کلیک کنید.